? >>نظر عجیب دفتر شیخ یوسف صانعی در مورد چهارشنبه سوری - سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ خامنه ای حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُــمْ خامنه ای
X
تبلیغات
رایتل

 

>>نظر عجیب دفتر شیخ یوسف صانعی در مورد چهارشنبه سوری

دوشنبه 24 اسفند‌ماه سال 1388

نظر عجیب دفتر شیخ یوسف صانعی در مورد چهارشنبه سوری 

 

 

 

شما ترقه بزنید و من هم ترقه می زنم و این روز روز جشن است و عمومیت دارد. مثل اینکه در استخر زمانی که من شیرجه می زنم به شما آب می پاشد و زمانی که شما شیرجه می زنید به من/درست است که چهارشنبه سوری موجب اذیت و آزار می شود ولی این که رسم عمومی است و همه شرکت می کنند و ترقه می زنند عیبی ندارد.

به گزارش پایگاه 598 در پی استفتاءی از دفتر شیخ یوسف صانعی در مورد حضور و برپایی مراسم چهارشنبه سوری ، پاسخ دریافتی به شرح ذیل می باشد:

" مراسم چهارشنبه سوری عمومی است و اگر عرف جامعه باشد که کسی با ترقه در آن روز مخصوص ناراحت نشود و شما ترقه بزنید و من هم ترقه می زنم و این روز روز جشن است و عمومیت دارد. مثل اینکه در استخر زمانی که من شیرجه می زنم به شما آب می پاشد و زمانی که شما شیرجه می زنید به من و این اطلاق اذیت و آزار نیست.

ولی به طور کلی هر چیزی که اطلاق اذیت و آزار باشد مشکل شرعی دارد. ولی آقای(صانعی) مخصوص چهارشنبه سوری صحبتی نکرده اند.

چهار شنبه سوری جزء سنت ها و عرفیات است مانند اینکه ماشین سوار می شوید صدا دارد و کسی نمی گوید که اگر ماشین سوار شوی مشکل دارد و بحث چهارشنبه سوری به همین شکل می باشد. درست است که چهارشنبه سوری موجب اذیت و آزار می شود ولی این که رسم عمومی است و همه شرکت می کنند و ترقه می زنند عیبی ندارد."

لازم به ذکر است دیگر مراجع تقلید از جمله آیات عظام خامنه ای، سیستانی، بهجت، فاضل لنکرانی، صافی و مکارم شیرازی اشاعه این مراسم خرافی را که موجب ضرر و فساد می شود را ناشایسته و حرام دانسته اند.
متن بالا بدون هیچ دخل و تصرفی از روی مکالمه صورت گرفته با دفتر آقای صانعی درج گردیده است.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد