? >>در پی عدم اجرای توافقات از سوی 5+1 صورت پذیرفت - سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ خامنه ای حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُــمْ خامنه ای
X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

 

>>در پی عدم اجرای توافقات از سوی 5+1 صورت پذیرفت

دوشنبه 22 خرداد‌ماه سال 1391

نامه گلایه آمیز و تند دکتر باقری به اشمید


علی­رغم پیگیری­ ها و نامه­ های متعدد جمهوری اسلامی ایران، شما تا کنون نتوانسته­ اید چنین آمادگی را فراهم نمایید. این یک سؤال مهم برای افکار عمومی است که چرا برخلاف توافق بغداد از برگزاری نشست معاونان و کارشناسان برای تهیه دستورکار گفتگوهای آتی اجتناب می­کنید؟


دکتر علی باقری، معاون امور بین الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی، در نامه ای خطاب به همتای خارجی خود، خانم اشمید ضمن ابراز نارضایتی ایران از اجرای توافقات از سوی 5+1، خواستار پیگیری بهتر این توافقات از سوی طرف مذاکره کننده شد.

متن کامل این نامه به شرح ذیل می باشد:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

سرکار خانم هلگا اشمید

معاون محترم دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپایی

 

سرکار خانم،

 

 نامه 18 خردادماه شما را دریافت نمودم. سرکار عالی در این نامه مواردی را مطرح نمودید که با توافق­ها و روند گفتگوهای ایران و 1+5 در بغداد و نیز توافق­ها و دو دور گفتگوهای تفصیلی معاونان در ژنو فاصله بسیاری داشت و موجب تعجب اینجانب گردید.

 

پس از گفتگوهای استانبول، در دو دور گفتگوهای معاونان در ژنو، جمهوری اسلامی ایران پیشنهادهای مشخصی را هم برای چارچوب گفتگوها و هم برای موضوعاتی که می­توان در این گفتگوها مورد بحث و تبادل نظر قرار داد، ارائه کرد، اما شما با تعابیری چون «برای مذاکره به ژنو نیامده­ام» و … نه طرحی را ارائه کردید و نه پاسخ مشخصی برای پیشنهادهای جمهوری اسلامی ایران داشتید.

 

جناب آقای دکتر جلیلی در دیدار دوجانبه با سرکار خانم اشتون در حاشیه گفتگوهای بغداد این امر را متذکر شده و خاطر نشان کردند که عدم آمادگی شما موجب کندشدن روند و وقفه در مسیر پیشرفت گفتگوها شده­است. بر همین مبنا در جلسه نهایی گفتگوهای بغداد تأکید شد دور آتی گفتگوها در مسکو درصورتی موفق خواهد بود که معاونان و کارشناسان بتوانند برای محورهای پیشنهادی ایران و نیز پیشنهاد 1+5 دستورکار مشخصی را آماده نمایند.

 

علی­رغم پیگیری­ ها و نامه­ های متعدد جمهوری اسلامی ایران، شما تا کنون نتوانسته­ اید چنین آمادگی را فراهم نمایید. این یک سؤال مهم برای افکار عمومی است که چرا برخلاف توافق بغداد از برگزاری نشست معاونان و کارشناسان برای تهیه دستورکار گفتگوهای آتی اجتناب می­کنید؟ آیا گفتگوهای آتی با داشتن دستورکاری که ابعاد آن مشخص باشد، موفق خواهد بود یا بدون برنامه و گفتگو صرفاً برای گفتگو؟ اگر توافق­های هر دور گفتگو نتواند به­طور شایسته در سطح معاونان و کارشناسان پیگیری شود، چه تضمینی برای موفقیت گفتگوهای آتی خواهد بود. به هر حال جمهوری اسلامی ایران با منطقی روشن و پیشنهادهایی مشخص برای شکل­گیری گفتگوهایی موفق، آمادگی دارد. امیدوارم شما نیز بتوانید هر چه سریع­تر این آمادگی را پیدا کنید.

 

با تقدیم احترام

علی باقری

معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی

جمهوری اسلامی ایران

 

رونوشت:

نمایندگان محترم گروه 1+5
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد