? >>وزیر نفت: خداحافظ تحریم - سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ خامنه ای حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُــمْ خامنه ای
X
تبلیغات
رایتل

 

>>وزیر نفت: خداحافظ تحریم

چهارشنبه 23 فروردین‌ماه سال 1391

هیچ مشکلی در صنایع بالادستی نفت نداریموزیر نفت: "در صنایع بالادستی نفت از قبیل تولید هیچ مشکلی علی‌رغم وجود تحریم‌ها و تهدیدها نداریم، بنابراین می‌توان امروز گفت تحریم خداحافظ؛ خوشبختانه صنعتگران داخلی نشان داده‌اند که می‌توانند کارهای بزرگ را انجام دهند، بنابراین هیچ نیازی به خارج وجود ندارد". استفاده از توان بخش‌خصوصی داخلی در نفت و گاز کشور می تواند بازاری به ارزش 1000 میلیارد دلار برای 20 سال آتی ایجاد کند.

براساس آمار ارائه شده از سوی انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران(استصنا)  در حال حاضر حدود 60 تا 65 درصد تجهیزات و قطعات صنعت نفت در کشور بومی‌سازی شده است و به گفته فعالان این بخش توانایی افزایش این رقم تا ۸۰ درصد نیز وجود دارد.اما بخش زیادی از دستاوردهای این تلاش‌ها همچنان بدون استفاده باقی مانده بود که در سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ صنعت نفت شرایط مناسبی برای به منصه ظهور رساندن توانمندی‌های داخلی در این عرصه فراهم و «تهدید» تبدیل به فرصت‌های ارزشمندی شده استعلاوه بر این استفاده از توان و تجربه بخش‌خصوصی برای توسعه صنایع نفت و گاز کشور که با استراتژی بلندمدت کشورمان در حوزه انرژی هم‌راستا است، بازار بزرگی به ارزش تقریبی 1000 میلیارد دلار برای 20 سال آتی ایجاد می‌کند که زمینه بسیار خوبی برای حضور و فعالیت شرکت‌های مختلف داخلی و خارجی به شمار می‌رود.بی‌شک از این بازار بزرگ، شرکت‌ها و موسساتی بیشترین سهم را خواهند برد که بیشترین هماهنگی را با سیاست‌های توسعه کشور داشته باشند.


 رستم قاسمی در مراسم افتتاح واحد بوتن وان مجتمع پتروشیمی جم گفت:‌ همانطور که می‌دانید امسال از جانب مقام معظم رهبری به عنوان سال تولید ملی معرفی شده است و ما باید سعی کنیم تا این شعار محقق شود.


وزیر نفت با اشاره به این که در صنعت نفت هیچ کمبودی نداریم گفت: در صنایع بالادستی نفت از قبیل تولید هیچ مشکلی علی‌رغم وجود تحریم‌ها و تهدیدها نداریم، بنابراین می‌توان امروز گفت تحریم خداحافظ.
وزیر نفت تصریح کرد:‌خوشبختانه صنعتگران داخلی نشان داده‌اند که می‌توانند کارهای بزرگ را انجام دهند، بنابراین هیچ نیازی به خارج وجود ندارد.


وی با اشاره به اینکه صنعت پتروشیمی مزیت کشور ما است،گفت:‌ایران به دلیل دارا بودن منابع عظیم گاز در صنعت پتروشیمی می‌تواند بیش از گذشته موفق باشد.


قاسمی ادامه داد: این صنعت هم اکنون در بالادستی توانسته است تولیدات خوبی داشته باشد بنابراین باید در صنایع پایین‌دستی نیز بیش از گذشته فعال شویم و از خام‌فروشی جلوگیری کنیم.

 


وزیر نفت با اشاره به اینکه اگر به اطراف خود نگاه کنیم می‌توانیم صنایع پتروشیمی را در تمام زندگی خود مشاهده کنیم گفت: باید محصولات پتروشیمی جایگزین محصولات طبیعی شود تا به محیط زیست کمترین آسیب وارد آید.


وی با اشاره به بازار محصولات پتروشیمی در داخل کشور گفت: کشور ایران کشور بزرگی است که به تنهایی یک بازار بزرگ برای محصولات پتروشیمی به حساب می‌آید،اما همانطور که در بالا گفتم باید زنجیره ارزش را تکمیل کنیم و از خام‌فروشی جلوگیری کنیم.


قاسمی با اشاره به اینکه ابزار و زمینه‌های لازم برای توسعه صنایع پایین دستی در صنعت پتروشیمی باید فراهم شود تصریح کرد: صنعت نفت باید به استقبال سرمایه‌گذارانی برود تا در این صنعت سرمایه‌گذاری کنند و باید زمینه‌های لازم و امتیازات ویژه برای حضور این سرمایه گذاران ایجاد شود.وزیر نفت ادامه داد:‌برخی از امتیازات باید به صورت رایگان در اختیار سرمایه‌گذاران قرار گیرد.


وی تصریح کرد: در سال جاری و سال‌های بعد باید به دنبال این باشیم که سرمایه‌گذاران را در این منطقه حاضر کنیم زیرا صنعت پتروشیمی به عنوان پرسودترین صنعت به شمار می‌آید.


 نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد