? >>سکوتی که مهر تائیدی بر خط مشی افراطیون است - سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ خامنه ای حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُــمْ خامنه ای
X
تبلیغات
رایتل

 

>>سکوتی که مهر تائیدی بر خط مشی افراطیون است

چهارشنبه 12 اسفند‌ماه سال 1388

تحلیلی برعلت ادامه انتقادات از سید حسن خمینی  

 

 

 

هرچند برخی تحلیلگران سیاسی دیدار ماه گذشته سید حسن خمینی با کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات ریاست جمهوری دهم و همچنین حضور او در کنار هیئت دولت در مراسم تجدید بیعت با آرمان های امام راحل را نشانه ای از نرمش و تغییر در مواضع سیدحسن خمینی ارزیابی کرده بودند اما برخی اقدامات پرحاشیه او اجازه فروکش کردن موج انتقادات را که نداده است.

شبکه ایران: "موضوع شفاف سازی مواضع و مشخص کردن مرزها با دشمنان نظام"، موضوعی است که علاوه بر اینکه در ماه‌های اخیر بارها از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید قرار گرفته، توسط بسیاری از سیاسیون نیز از برخی شخصیتها مطالبه شده است.

اگرچه ناظران سیاسی، حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی را یکی از مخاطبان اصلی این موضوع می‌دانند، اما به عقیده آنها نوه حضرت امام (ره) را نیز با مواضعی که اتخاذ کرده، خود را در جرگه "سیاسیون دوپهلو" قرار داده است.

انتقادات به حجت الاسلام سید حسن خمینی در ماه‌های اخیر پس از سکوت طولانی وی در خصوص آشوب های پس از انتخابات آغاز شد؛ سکوتی که برخی رسانه‌ها از آن به عنوان مهر تائیدی برای ادامه یافتن خط مشی افراطیون اصلاح طلب یاد کردند.

اما این انتقادت هنگامی شدت گرفت که برخی از حامیان میرحسین موسوی در حاشیه برگزاری مراسم روز دانشجو در دانشگاه تهران، با بی حرمتی به ساحت امام راحل (ره)، تصاویری از ایشان را پاره کردند.

پخش تصاویری از این هتاکی از رسانه ملی،‌ اگرچه موجی از خشم و اعتراض را در سراسر کشور آن هم برای دو هفته به همراه داشت اما حجت الاسلام سید حسن خمینی که مسئولیت دفتر تنظیم و نشر آثار امام را بر عهده دارد، این هتاکی را محکوم نکرد و حتی معترض رسانه ملی هم شد و عزت الله ضرغامی را به خاطر پخش این تصاویر به باد انتقاد گرفت.

اعتراض به پخش سخنان امام

با این حال ماجرا به اینجا ختم نشد و انتقاد نوه امام راحل (ره)‌ از یک برنامه تلویزیونی پرمخاطب در ایام باشکوه دهه فجر انقلاب اسلامی ایران، باز هم برای چند روز در صدر اخبار مهم کشور جای گرفت.

حجت الاسلام سید حسن خمینی با نگارش نامه ای به رئیس رسانه ملی، نسبت به پخش برنامه تلویزیونی "شاخص اعتراض کرد و با استناد به شنیده‌هایش از برخی "منابع موثق"، سخنان پخش شده از امام در این برنامه مستند را "غیرواقعی" و "تحریف آمیز" دانست.

این در حالی بود که این مستند شاخص علاوه بر آنکه مورد تحسین بسیاری از سیاسیون قرار گرفته بود، در بیانیه‌ای با امضای 260 نماینده مردم در خانه ملت مورد قدردانی واقع شد.

چند روز بعد از آن اشتراک نظر میرحسین موسوی و محمد خاتمی در حمله به برنامه شاخص باعث شد تا برخی از ناظران سیاسی در خصوص کسانی که نوه امام از آن‌ها با عنوان "منابع موثق" یاد کرده بود، گمانه‌زنی‌هایی انجام دهند.

علت ادامه انتقادات از سید حسن خمینی

هرچند برخی تحلیلگران سیاسی دیدار ماه گذشته سید حسن خمینی با کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات ریاست جمهوری دهم و همچنین حضور او در کنار هیئت دولت در مراسم تجدید بیعت با آرمان های امام راحل را نشانه ای از نرمش و تغییر در مواضع سیدحسن خمینی ارزیابی کرده بودند اما برخی اقدامات پرحاشیه او اجازه فروکش کردن موج انتقادات را که نداده است.

در این راستا، حجت الاسلام خمینی دیدارهایی با برخی اصلاح طلبان تندرو و افراد پرحاشیه که در ماه‌های اخیر برای مدتی در زندان هم بوده اند، داشته است.

وی در همین راستا روز یکشنه به عیادت علی کروبی رفت. او یکی از فرزندان مهدی کروبی است که ادعا می کند در حاشیه مراسم 22 بهمن از سوی برخی افراد که خود آنها را "لباس شخصی" نامیده ربوده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

سیدحسن خمینی بدون در نظر گرفتن همراهی علی کروبی با پدرش در جریان آشوب های اخیر و موضع گیری علیه جمهوری اسلامی و مسئولان ارشد آن، حتی بر پایه آنچه فرزند شیخ اصلاحات برایش توصیف کرده، "متاثر" هم شده است.

بر این اساس است که دیدار نوه امام با کسانی که رسانه های غربی آنان را مخالفان جمهوری اسلامی خوانده اند، منجر به ادامه انتقادات از او شده است.

گفتنی است که مهدی کروبی گرچه با شعار "پیروی از خط امام" وارد انتخابات شد اما نه تنها به جمله معروف امام راحل مبنی بر "میزان رای مردم است"، توجهی نکرد که به موضع گیری علیه میراث امام راحل و حمایت از هتاکان به ایشان پرداخت.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد