? >>نقدی بر رکورد سرعت عدالت در قوه قضائیه - سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ خامنه ای حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُــمْ خامنه ای
X
تبلیغات
رایتل

 

>>نقدی بر رکورد سرعت عدالت در قوه قضائیه

یکشنبه 4 بهمن‌ماه سال 1388

دفاع از علی لاریجانی و علی اکبر هاشمی رفسنجانی  

 

 

 

این میزان سرعت در رسیدگی به یکی از شکایات مدعی العموم علیه مدیرعامل ایرنا ، نه تنها با روند رسیدگی به پرونده های مربوط به محاربان حوادث پس از انتخابات قابل مقایسه نیست ، بلکه اصولا" نسبت این همه شتاب و اصرار با آن همه بی تفاوتی در تشکیل پرونده برای سران فتنه و مدیران شورش های پس از انتخابات قابل درک نیست .

 

در پی شکایات زنجیره ای دادستان عمومی و انقلاب تهران علیه مدیرعامل ایرنا و در دفاع از علی لاریجانی و علی اکبر هاشمی رفسنجانی ، روند رسیدگی به این شکایات از مرحله بازپرسی تا دادیاری و دادگاه و صدور رای غیابی از چنان سرعتی برخوردار بود که فارغ از پرداختن به وجود اراده ای بالادستی برای محکومیت متهم ، اما می تواند به عنوان رکورد شکنی یا زدن رکوردی کم سابقه مورد تمجید قرار گیرد .
این میزان سرعت در رسیدگی به یکی از شکایات مدعی العموم علیه مدیرعامل ایرنا ، نه تنها با روند رسیدگی به پرونده های مربوط به محاربان حوادث پس از انتخابات قابل مقایسه نیست ، بلکه اصولا" نسبت این همه شتاب و اصرار با آن همه بی تفاوتی در تشکیل پرونده برای سران فتنه و مدیران شورش های پس از انتخابات قابل درک نیست .
یکی از پرونده های مذکور بر اساس شکایت مدعی العموم نسبت به انتشار مقاله ای انتقاد آمیز در باره رئیس مجلس شورای اسلامی شکل گرفته که به رغم توضیحات ارائه شده در باره موضوع ، اما به هر حال اصرار یک اراده برتر برای محکوم شدن مدیرعامل خبرگزاری رسمی دولت سبب شد تا پرونده مذکور با سرعتی خارق العاده ، مراحل رسیدگی را یکی پس از دیگری طی کند ، به گونه ای که پیش از مرحله دادگاه ، برخی آگاهان حتی نتیجه رسیدگی پرونده در دادگاه تجدید نظر را نیز حدس می زدند . اما نکته جالب در این خصوص اینکه به علت همزمانی روز جلسه دادگاه با سفر استانی مدیرعامل ایرنا به خوزستان در معیت رئیس محترم جمهور و اعضای هیئت دولت،از قاضی محترم پرونده تقاضای تجدید زمان برگزاری جلسه دادگاه شد که ایشان نیز پذیرفت ، لکن پس از سفر استانی مدیرعامل و بی آنکه احضاریه جدیدی جهت حضور در جلسه دادگاه ارسال شده باشد ، اعلام کردند رای محکومیت متهم بدون برگزاری جلسه دادگاه و اخذ آخرین دفاعیه ، صادر شده است !
اما علت این همه شتاب چه بود ؟ به نظر می رسد از آنجایی که " مدیرعامل ایرنا به هر قیمتی باید محکوم می شد تا سایرین جسارت نقد بعضی نور چشمی ها را پیدا نکنند " ، چنانچه صدور حکم محکومیت حتی یک روز به تاخیر می افتاد، رسیدگی به پرونده فوق باید با حضور هیئت منصفه مطبوعات صورت می گرفت ، زیرا دقیقا" همان روز قانون تسری مسئولیت هیئت نظارت بر مطبوعات به خبرگزاری ها از سوی رئیس محترم جمهور ابلاغ شد .
اگر چه طراحان و مجریان این سناریو، شاید بر اساس برخی تجربه های قبلی تصور می کنند با این روش می توان هر کسی را به تسلیم و سکوت و پشیمانی واداشت ، اما بعید است چنین تصوری درباره هرکسی صحیح باشد . چگونه می توان از کسی که طی 16 سال گذشته در رسانه های اصولگرا و با دغدغه های مردمی و ولایی قلم زده توقع داشت به مطالبات زیاده خواهانی که در آزمایش رویدادهای سیاسی و حوادث تلخ پس از انتخابات مردود شده اند ، پاسخ مثبت بدهد ؟‌
این همه تدبیر و تلاش برای مصونیت بخشی عوامل کجرو و حادثه آفرین،قطعا" بی حاصل است ، زیرا مردم ایران در بازشناسی همراهان و همدلان نظام با عناصر هرهری مسلک و دمدمی مزاج مهارت ویژه ای دارند و بعید است در تصمیم گیری های انتخاباتی در آینده این واقعیات بدیهی را فراموش کنند

. جعفر عادلی- خبرگزاری جمهوری اسلامی

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد