? ایران خواستار آزادی بی‌قید و شرط تبعه زندانی خود در آمریکا شد - سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ خامنه ای حَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُــمْ خامنه ای
X
تبلیغات
رایتل

 

ایران خواستار آزادی بی‌قید و شرط تبعه زندانی خود در آمریکا شد

جمعه 20 آذر‌ماه سال 1388

ضمن اعتراض شدید؛

ایران خواستار آزادی بی‌قید و شرط تبعه زندانی خود در آمریکا شد
وزیر امور خارجه کشورمان با اعتراض شدید نسبت به اقدامات غیرطبیعی آمریکا در بازداشت غیرقانونی اتباع ایرانی خواستار آزادی بدون قید و شرط امیرحسین اردبیلی تبعه ایرانی در بند آمریکایی ها شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزار امور خارجه، منوچهر متکی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال برگزاری دادگاه امیرحسین اردبیلی در آمریکا اظهار داشت: ما در ابتدا شاهد انتقال ناگهانی آقای اردبیلی توسط نهادهای امنیتی آمریکا که از پیش طراحی و دام‌گذاری شده بود به آمریکا بودیم و پس از یک سال و اندی بی‌اطلاعی از سرنوشت وی و مجددا با پروسه پنهانی قضایی وی، خبر برگزاری دادگاه نامبرده را اعلام کرده‌اند.
وی ادامه داد:‌ ما نسبت به اینگونه رویکردهای سیاسی مغایر با روندهای حقوقی پذیرفته شده بین‌المللی، معترض می‌باشیم و آن را تقبیح می‌کنیم.

**آمریکا توضیح دهد

متکی در خصوص اظهارات منتشره از سوی آقای اردبیلی گفت: اظهارات ادعایی به نقل از وی بیانگر ابهامات در خصوص شرایط نامناسب روحی حاکم بر وی می‌باشد، ما از سوی وزارت امور خارجه با ارسال یادداشت و اعلام نقض قواعد و مقررات بین‌الملل از جمله ماده 9 میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی درخصوص حقوق زندانیان تحت بازداشت و چگونگی تعامل با آنها خواستار توضیح رسمی آمریکا پیرامون وضعیت حقوقی آقای اردبیلی شدیم.
رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان اضافه کرد: توسط دفتر حفاظت منافع جمهوری اسلامی ایران نیز این مساله مورد پیگیری قرار گرفت که تا زمان انتشار خبر مربوط به برگزاری جلسه استماع غیرعلنی در رسانه‌ها، هیچ‌گونه جوابی در این خصوص دریافت نداشته‌ایم.
وزیر امور خارجه کشورمان با تبیین ابهام در چگونگی شکل‌گیری دادگاه تصریح کرد: ما قرائن مستدل پیرامون ادعاهای مطروحه پیرامون آقای اردبیلی مشاهده نمی‌کنیم.
وی افزود: به نظر ما اینکه اتباع ایرانی را با دام‌گذاری و فریب در اینجا و آنجا گرفتار کنند، این با مبانی حقوقی و نرم‌های قضایی مطابقت ندارد.
متکی تاکید کرد: ما اقدامات غیرطبیعی را نقض عامدانه و آشکار آمریکا می‌دانیم و از مقامات آمریکا می‌خواهیم با آزادی بدون قید و شرط آقای اردبیلی و دیگر زندانیان ایرانی، نگرانی فزاینده خانواده‌های آنان را هر چه سریع‌تر مرتفع سازند.
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
پست الکترونیکی :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد